2021/9. Hírlevél
szeptember 2, 2021
KÖZGYŰLÉSI ÖSSZEFOGLALÓ
Jelen összefoglaló készült a Révbe Érünk Egyesület (székhely: 8237 Tihany, Kenderföld utca 19.; nyilvántartási szám: 19-02-0003975; nyilvántartó: Veszprémi Törvényszék) („Egyesület”) 2021. augusztus 25. napján, 19 órakor kezdődő, az egyesület székhelyén (8237 Tihany, Kenderföld utca 19.) megtartott közgyűlésén („Közgyűlés”).
Az Egyesület első Közgyűlésének napirendjén az alábbi pontok szerepeltek:
- Az Egyesület elnökségének beszámolója az Egyesület 2021. augusztus 14-én megtartásra kerülő demonstrációjáról, demonstráció kiértékelése;
- A Veszprém Megyei Kormányhivatal VE-09/KTF/05382-53/2021. számú határozatának („Határozat”) ismertetése. A Határozatban foglaltak alapján az Egyesület cselekvési tervének meghatározása, valamint ennek keretében döntés a Határozat elleni közigazgatási per megindításáról;
- Döntés az Egyesület alapszabályának kiegészítéséréről, illetve módosításáról az Egyesület ülés tartása nélküli döntéshozatalának lehetővé tétele érdekében.
- A Közgyűlésen 22 egyesületi tag jelent meg személyes, míg 22 tag meghatalmazott képviselője útján vett részt a közgyűlésen.
- A Közgyűlés összehívására az egyesületi munkacsoportok résztvevőinek (Császári Attila, Kunos Gábor, Drozda Balázs, Gond Ferenc, Juhász Balázs, Csáki-Maronyák Éva, Bara Ákos, Cseri Zsuzsa) kezdeményezésére került sor.
- Az első napirendi pont keretében az Egyesület elnöke Molnár György Sándor értékelte az Egyesület szervezésében 2021. augusztus 14. napján megrendezett demonstrációt. Ennek keretében kifejtette, hogy a Kenderföldek területére tervezett beruházások hátrányos környezeti hatásaira való figyelemfelhívást célzó megmozdulás felülmúlta az előzetes várakozásokat. Azon nagyságrendileg 400 ember vett részt, komoly médiavisszhangot kapott így a probléma, és maga az Egyesület is. A tüntetésről a legtöbb országos hírportál beszámolt, a közmédia, a HírTV és az Euronews stábjai a helyszínen készítettetek anyagokat.
Az elnökség tagjai köszönik mindenkinek a segítségét, akik részt vettek a szervezésben.
A tüntetés közvetlen eredménye, hogy 2021. augusztus 21. napján létrejött egy közvetlen egyeztetés az Egyesület elnöke és Tósoki Imre, Tihany polgármestere között. Ezen a két fél álláspontjai közeledtek egymáshoz és a polgármester beleegyezett egy közös kommüniké kiadásába (A kommüniké teljes szövege itt elérhető). A felek által több körben egyeztetett, végleges szöveg értelmében az Önkormányzat és az Egyesület kijelentette, hogy együtt kívánnak működni annak biztosítása érdekében, hogy a Kenderföldek területének fejlesztésére tudatosan, az élhető környezet megőrzése szempontjának figyelembevételével történjen meg.
Ugyanakkor Tósoki Imre kijelentette, hogy a terület beépíthetőségét csökkentő helyi építési szabályzat módosítást, illetve általános tihanyi változtatási tilalom elrendelését nem látja megvalósíthatónak, ezért a közleményben foglaltak szerinti együttműködést kínálta fel. - A közgyűlésen jelenlévők ezt követően megvitatták a közlemény tervezetében foglaltakat, illetve, hogy a továbbiakban az Egyesületnek miként kellene kezelni az Önkormányzatot.
Az Egyesület véleménye szerint a Tihany Fogadókapuja nevű projektet az Egyesület nem tudja megakadályozni és az továbbra sem a fő célkitűzés. Juhász Balázs tag felvetése alapján valamennyi ehhez hasonló beruházás megtámadható lenne, amennyiben az Egyesület alapszabályát kiegészítenénk a környezetvédelmi célkitűzések megfogalmazásával. Ez technikailag egy jó eszközt biztosíthat a folyamatban lévő eljárásokba való bekapcsolódásra, ezért az alapszabály vonatkozó módosítását meg kell fontolni, azonban a környezetvédelmi szempontok érvényesítése továbbra sem az Egyesület fő célkitűzése, hiszen az Egyesület elsősorban az élhető Tihany megőrzését tűzte ki célul. Erre pedig továbbra is a tervezett Cordia beruházás jelenti a legnagyobb fenyegetést.
- Részben az előző ponthoz kapcsolódott a második napirendi pont, amelyben arról kellett határozni, hogy pert indítson-e az Egyesület a Veszprém Megyei Kormányhivatal által, az előzetes vizsgálati eljárásban hozott határozat ellen. A határozat alapján ugyanis a Kormányhivatal álláspontja szerint a Tihanyi Fogadókapu projekt nem jár jelentősebb környezeti hatásokkal.
Az Egyesület vezetőségének álláspontja szerint a szűk perindítási határidőre, valamint a keresetlevél várható visszautasítására (az Egyesület érdekeltség hiányában feltehetően nem léphet fel felperesként az ügyben) tekintettel az egyesületi források hatékony felhasználása érdekében az ügyben az Egyesületnek tartózkodnia kell a perindításról. Emellett az Önkormányzattat való, sőt a Kormányhivatallal való együttműködés lehetőségét is elvenné a keresetindítás.
A megjelentek ezt követően megvitatták a kérdést, mind a perindítást képviselők, mind az azt ellenzők eladták álláspontjukat.
Ezt követően a megjelentek szavaztak, amelynek eredményeképpen (14 igen, 25 nem, 5 tartózkodás) az Egyesület nem indít pert a Kormányhivatal határozata ellen.
- A szavazást követően dr. Cseri Zsuzsanna tag felvetette, hogy amennyiben az Egyesület az Önkormányzattal való együttműködés lehetőségét választja, akkor ki kell dolgozni, hogy mik azok a konkrét kérdések amelyek kapcsán együtt lehet konstruktívan működni, illetve, hogy ezekben a kérdésekben, milyen kompromisszumos eredmény érhető el. Ezzel a felvetéssel az elnökség tagjai és a jelenlévők is egyetértettek.
- Az Egyesület alapszabályának írásbeli szavazásra vonatkozó rendelkezésekkel való kiegészítését valamennyi megjelent támogatta.
- Az Egyesület közgyűléséről szóló formális közgyűlési jegyzőkönyvet az új alapszabály elfogadására tekintettel az elnökség benyújtja a nyilvántartó bíróság részére.
Előző
Meghívó demonstrációra
Legújabb